Trafik Sigortası nedir?

20 Aralık 2017

Araç Sigortaları

Karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası veya daha bilinen adıyla trafik sigortası, Karayolları Trafik Kanunu gereği yapılması zorunlu olan bir sigorta türüdür. Trafik sigortası araç sahibini ve kazazedeleri koruyacak şekilde düzenlenmektedir.

2918 sayılı trafik kanununa göre olası bir trafik kazası sonucunda yaralanan, tedavi ihtiyacı duyan kazazedelerin hastaneye götürülmesi ve gerekli tedavilerin yapılması gerekmektedir. Kaza sonucunda oluşan hastane masrafları Sağlık Bakanlığı Karayolları Trafik Döner Sermaye İşletmesi tarafından karşılanmaktadır. Sorumluluk sigortası temeline dayanan trafik sigortasının içeriği; karayollarında seyreden araçların üçüncü şahıslara vereceği maddi ve bedensel zararlarını karşılamaya dayanmaktadır.

Sigorta maddi zararları karşılıyorken manevi zararları ve tazminatları karşılamamaktadır. Trafik sigortasının sıklıkla kasko ile karıştırılması da genellikle bu bakımdan gerçekleşmektedir. Kasko, trafik sigortasından farklı olarak, manevi zararları ve kişinin kendi aracında oluşan hasarların tamamını veya bir kısmını karşılamaktadır.


Join the Discussion